21 rad jak na skvělé svatební fotky

Svatební fotograf

Rady pro budoucí manžele

 1. Výběr fotografa

Vybírejte svého svatebního fotografa na základě prací, které můžete vidět. Vyberte si takového, jehož styl se Vám líbí. Doporučení jsou důležitá, ale jsou to vaše fotky, takže vybírejte tak, ať jste spokojeni vy!

 2. Důvěřujte úsudku fotografa

Pokud si vyberete fotografa, věřte mu. Většinou ví, co dělá :). Nebojte se odvázat a poslechnout i třeba šílené nebo zvláštní nápady – vyplatí se to.

Důvěřujte i při zpracování a výběru fotek. Fotograf nafotí tisíce fotek, ale je zbytečně, abyste měli všechny. Ostatně téměř vše je foceno na více záběrů, ze kterých fotograf vybírá ten nejlepší.

 3. Řekněte, co chcete

Pokud máte svůj nápad, proberte s fotografem, jestli je v dané roční nebo denní období realizovatelné ho vyfotit případně, jak to upravit. I během dne klidně dávejte podněty.

 4. Požadavky

Popište, jaké fotky chcete mít ve 3 slovech.

 5. Nutné fotky („Must have“)

Přemýšlejte dopředu, jaké fotky jsou pro vás naprosto esenciální a sepište to. Na čem jste si dali nejvíce záležet s přípravou a chcete to mít zachyceno, že nechcete zapomenout na prababičku, spolužačky ze základky atd…

 6. Cena a obsah práce

Fotograf má vymyšlený koncept, v jakém vám fotky předá. Zjistěte dopředu, co vlastně dostáváte v ceně a co za příplatek. Mnoho fotografů účtuje striktně za překročení času, za dotisky a další úpravy fotek atd. Výběr levného fotografa se tak nakonec může pěkně prodražit. Navíc z hlediska kvality většinou také platí, že dostanete to, co si zaplatíte. Svatba je jedinečný den a fyzicky po ní kromě prstenů zůstávají hlavně fotky a video se vzpomínkami, na tom by se nemělo šetřit.

Vždy se snažím se jasně a srozumitelně podat, co je v ceně a jak dlouho na svatbě budu fotit. Pořád se snažím vymýšlet nové a originální věci na ozvláštnění fotek, ne každý to však musí chtít, tak mám tyto služby jasně označeny jako Služby navíc.

 7. Co můžeme po fotografovi chtít?

Cokoli 🙂 Vše je na domluvě a věřím, že člověk, který svou práci dělá rád a ví dobře, co dělá, je schopen vyhovět vašim přáním. Když nevíte přesně, co byste rádi, fotograf vám může nabídnout podle svých zkušeností radu, nebojte si o ni říct (přece jen už na pár svatbách byl).

 8. Úprava fotek

Velkým rozdílem mezi fotkami od kamaráda a od profesionála jsou nejen zkušenosti, ale i způsob práce s fotkami po nafocení. Opravdový profesionál projde každou fotku a vybere jen ty nejlepší (ať už technicky nebo emotivně). Tyto nejlepší fotky pak citlivě upraví ve Photoshopu nebo Lightroomu nebo jiném programu tak, aby ještě umocnil zážitek z nich.

 9. Termín odevzdání

Ujistěte se, že víte, kdy své fotky dostanete. Úloha profesionála nekončí večer po svatbě, ale ještě nad fotkami stráví spoustu hodin, nějakou dobu také trvá tisk. Mějte aspoň přibližnou představu, ať fotografa zbytečně neúháníte každý druhý den a nejste zklamaní, že ještě ne.

 10. Detaily

Mnoho krásných fotek vzniká využitím malých drobností, které oživí prostor nebo atmosféru. Dejte si práci navíc a vymyslete si takové drobnosti na sváteční tabuli, doplňky k oblečení, výzdobu…

 11. Fotografující hosté

Nejen během obřadu, ale po něm a vůbec celý den si Vás téměř každý host chce vyfotit. Zaplatili jste si profesionála, poproste je, aby mu nebránili v práci a dali mu prostor. Je to i ve vašem zájmu. Na párové focení s sebou neberte fotografujícího strejdu. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je nejhorší, když je polovina fotek ztracených jen proto, že se jeden z páru dívá jinam.

 12. Skupinové focení

Po obřadu si vyhraďte čas jak na hromadnou fotku, tak na skupinové fotky. Pověřte někoho, kdo zná obě rodiny, aby dohlídl, že na fotkách budou všichni (rád na toto využívám svědky). Na focení skupinek nechte svědky seřadit skupinky, které se s vámi budou fotit. Nebojte se nechat tyto skupinky vyfotit vašeho fotografa, od toho tam je. A vyhnete se tomu, že se každý dívá do jiného foťáku.

 13. Rekvizity

Na předsvatební schůzce se snažím zjistit, jaký je pár, který budu fotografovat a vymyslet pro ně zajímavé rekvizity na párové focení. Zkuste si připravit i pár svých nápadů už na schůzku, třeba na základě vašich koníčků nebo snů.

 14. 2 fotografové

Zvažte možnost využití 2 fotografů. Můžete tak mít zachycenou přípravu nejen nevěsty, ale i ženicha. Navíc dostanete z jejich možností maximum, více detailů, více okamžiků.

 15. Harmonogram dne

Určitě si pro své potřeby budete vytvářet harmonogram dne. Připravte jeden také pro fotografa, čím podrobnější, tím lepší. Nemusí být u všeho čas, ale aspoň seznam toho, co všechno se bude dít, je velmi užitečný.

 16. Nespěchejte

Hlavně při obřadu s ničím nespěchejte. Choďte pomalu s hlavou vztyčenou, ať je vám vidět do obličeje. Vyměňte si prsteny pomalu a tak, ať je druhou rukou nezakrýváte. Polibte se pomalu, klidně si to i natrénujte 🙂

 17. Nebuďte s fotografem zbytečně oficiální

Vše jde jednodušeji, nebudete se stydět říci svůj názor, něco si vysvětlit nebo na něj zavolat s prosbou o vyfocení. Z tohoto důvodu je nejideálnější tykání.

 18. Předsvatební schůzka

Každému doporučuji orientační schůzku s fotografem asi měsíc před samotným focením. Tato schůzka slouží k vzájemnému pochopení a vyslechnutí hlavně vašich představ o podobě fotek. Minimálně aspoň zjistíte, jak váš fotograf vypadá 🙂

 19. Předsvatební foto

Nechejte si nafotit předmanželské foto ještě jako snoubenců na svém oblíbeném nebo jiném pěkném místě. Na takovém focení můžete získat první zkušenosti s focením, opadne vaše tréma, poznáte, jak fotograf pracuje a budete lépe vědět, do čeho jdete. Kromě toho budete mít i pěkné předsvatební fotky, které se dají použít jako svatební oznámení nebo svatební pozvánky. Koukněte na tipy na svatební pozvánky, oznámení a save the date. Rád spojuji předsvatební schůzku a focení do jednoho setkání už dlouho před samotnou svatbou.

 20. Originální fotky

Pokud chcete mít své svatební fotky originální, bude předsvatební schůzka téměř povinností. Dejte o sobě pár podnětů, řekněte, co se vám líbí, co máte rádi. Dobrý fotograf by měl navrhnout nebo si připravit pár nápadů na nafocení originálních svatebních fotek.

 21. Jako by tam fotograf nebyl

Soustřeďte se na sebe navzájem, na vychutnání okamžiku a na to, abyste si to užili.