O mně

Vašek Torčík svatební fotograf

Vašek Torčík svatební fotograf

Rodiče mě pojmenovali Václav, doma mi říkají Vašíku, já si říkám Vašek, někdo mi říká kámo nebo vole…

Fotit (neboli cvakat na automatiku) jsem zkoušel už dlouho, než jsem se v roce 2005 dostal ke kompaktu s možností manuálního nastavení. Nové možnosti mě naprosto dostaly. Najednou se mi otevřel úplně nový svět fotografie. V roce 2008 jsem si pořídil první a milovanou digitální zrcadlovku Nikon D40. Od té doby si troufám říct, že (konečně) fotím.

Musím přiznat, že ke mně foťák tak trochu přirostl. Zvykl jsem si foťákovou brašnu s objektivy a filtry (má několik kilo) tahat opravdu všude, na hory, na vodu, na výlety, na rodinné oslavy, prostě všude. Tak se zrodila má láska k fotografii.

Rád bych se podělil o náladu, kterou mají některá speciální až magická místa a momenty v životě. Někdy to je náhoda, někdy je třeba si na magický pohled počkat. Tyto pocity, barvy a okamžiky se snažím zachytit kombinací závěrky a času (zjednodušeně).

Být svatební fotograf není jednoduchá práce, člověk musí hodně předvídat, být po ruce, pořád se usmívat a rozdávat energii, přitom ale nebýt moc vidět. Když je třeba, být slyšet a všechny zorganizovat na společné focení, jindy být tiše stranou a reportážně zachytit nejdůležitější den v životě páru.

Svatební focení mě nabíjí, líbí se mi pracovat s lidmi. Fotografovaný pár se snažím poznat, abych dokázal přizpůsobit styl focení tak, aby se jim líbil. Rozdávám úsměvy a v uvolněné atmosféře párového focení se velmi dobře bavím nejen já, ale hlavně oni. Jeden ženich mi řekl, že párové focení byla nejlepší věc na jeho svatebním dnu, což mě velice potěšilo. 🙂

Nerad se nazývám fotografem, tento výraz ve mně evokuje někoho, kdo sype fotky jako na běžícím pásu. Raději bych řekl, že fotografování je moje radost a vášeň.

Snažím se ke každému focení přistupovat individuálně a na každé focení se dobře připravit, aby byl výsledek nejlepší pro obě strany. Aby fotky přinášely radost pro fotografovené a byly dobrou prezentací člověka, který stál na druhé straně fotoaparátu – řekněme toho, komu je focení radost a vášeň.

Vašek Torčík