Jak si vybrat svatebního fotografa

Vyber si správně svého svatebního fotografa!

Jdeš do chomoutu? Vyber si správně nejen partnera, ale i svatebního fotografa 🙂 Fotky zůstanou jako vzpomínka do konce života, tak proč by měly být jen průměrné? Chtějte nejlepší svatební fotky! Dobrý svatební fotograf dělá sice pěkné fotky, ale s vaší pomocí mohou být fotky skvělé!

Pomozte fotografovi

Focení svatby má oproti jiným událostem velkou výhodu v tom, že má určitý řád. Ať už si svatbu plánujete sami nebo vám s tím někdo pomáhá, určitě máte osnovu. Někdo podrobnou na každou minutu (téměř 🙂 ) a někdo jen tak nahrubo. Nedá se naplánovat všechno, ale čím lepší má fotograf představu o tom, co a kdy se bude dít, tím lépe se může připravit. Dobrým základem je tedy připravit informace pro fotografa, který tak má větší šanci zachytit vaše nezapomenutelné okamžiky.

Tip: Pokud máte během obřadu několik hudebních podkladů, je dobré tyto podklady dát fotografovi nebo kameramanovi s předstihem s popisem, co se bude během kterého dít nebo co která píseň startuje. Fotograf nebo kameraman tak může vnímat nejenom dění, ale i podle zvuku poznat, co se bude dít a nemusíte spolu během události komunikovat.

Co můžu po fotografovi chtít?

Cokoli 🙂 Vše je na domluvě a věřím, že člověk, který svou práci dělá rád a ví dobře, co dělá, je schopen vyhovět vašim přáním. Když nevíte přesně, co byste rádi, fotograf vám může nabídnout podle svých zkušeností radu nebo případně pomůže pojmenovat to, co chcete. Někdo chce jen fotky novomanželů, případně fotky nejužší rodiny. Někdo chce mít zase zdokumentovaný celý den od vstávání, přes přípravu, vyzvednutí nevěsty, odjezd na obřad, příjezd hostů, samotný obřad, společné fotky, hostinu i večerní zábavu. Je samozřejmě možné chtít jen některé části. Proto jsem připravil několik balíčků, které usnadní výběr a rozhodování.

Tip: Každému doporučuji orientační schůzku s fotografem asi měsíc před samotným focením. Tato schůzka slouží k vzájemnému pochopení a vyslechnutí hlavně tvých představ o podobě fotek. Minimálně aspoň zjistíš, jak tvůj fotograf vypadá 🙂

Jak být originální

Pokud chcete mít své svatební fotky originální, bude předsvatební schůzka téměř povinností. Dejte o sobě pár podnětů, řekněte, co se vám líbí, co máte rádi. Dobrý fotograf by měl navrhnout nebo si připravit pár nápadů na nafocení originálních svatebních fotek.

Tip: Nechejte si nafotit předmanželské foto snoubenců v ateliéru nebo třeba na svém oblíbeném místě. Na takovém focení můžete získat první zkušenosti s focením, opadne vaše tréma, poznáte, jak fotograf pracuje a budete lépe vědět, do čeho jdete. Kromě toho budete mít i pěkné předsvatební fotky.

Pár tipů na závěr

Tip č. 1: Najděte si čas na přemýšlení o svatebních fotkách. Dejte fotografovi tip, jaké by se vám líbily.

Tip č. 2: Zajeďte s fotografem na místo obřadu a pobavte se nad tím, kde se budete fotit ať už se svatebčany nebo jen sami novomanželé.

Tip č. 3: Zeptejte se fotografa, jestli má kolegu, se kterým fotí. Když jsou fotografové dva, jeden se může zaměřit na reportážní část fotek a druhý na uměleckou stránku. Pokud neřešíte cenu, je to to nejlepší, co můžete udělat.

Tip č. 4: Během obřadu se soustřeďte na svatbu ne na fotografa, nicméně zkuste mu pomoci tím, že nic neuspěcháte. Třeba první novomanželský polibek 😉

Tip č. 5: Uvažovali jste o svatebním videu? Je to pěkný způsob, jak si uchovat vzpomínky jasněji. Se profesionálním přístupem a efekty vypadá svatební video úplně jinak než video z dovolené.